Home
Krótka historia prasowania PDF Drukuj Email
Wpisany przez Halina   
niedziela, 20 maja 2012 15:40

Pierwsze urządzenia do prasowania pojawiły się w VIII w. podobno w Chinach i przypominały raczej mały rondelek wypełniony gorącymi węgielkami. Prasowanie takim żelazkiem było bardzo uciążliwe. Dopiero w XVIII w. do prasowania zaczęto używać kawałka żelaza z uchwytem, które  rozgrzewano na piecu i nazwano to urządzenie żelazkiem. Trudno było utrzymać wysoką temperaturę, więc wymyślono nad stopką żelazka małe palenisko na węgiel drzewny. To rozwiązanie też nie było dobre, ponieważ iskry wypalały dziury w prasowanym materiale.

 No i wtedy dopiero po pewnej zmianie konstrukcyjnej, powstało żelazko mające "duszę". Zamiast całości, rozgrzewano tylko metalowy wkład. (zdjęcie)

 

 W okresie powojennym, kiedy jeszcze nie wszystkie wioski były zelektryfikowane, częste w użyciu były żelazka na węgiel drzewny. Były trochę lżejsze i wygodniejsze.(zdjęcie)Pierwsze żelazko elektryczne datuje się na 1882 r. i od tej pory cały czas podlega licznym zmianom i ulepszeniom, dzięki czemu prasowanie stało się dzisiaj prawie przyjemnością.

Poprawiony: niedziela, 27 maja 2012 18:37
 
Copyright © 2019 BIOAK TRZYCIĄŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.