Nike 2014
Wpisany przez BP   

Laureatem Nagrody Literackiej Nike 2014

jest Karol Modzelewski


nike http://iskry.com.pl/

 

Najważniejszą nagrodę literacką w Polsce przyniosła mu autobiografia "Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca"  wydana przez Wydawnictwo Iskry.

Modzelewski po odebraniu nagrody mówił: "Na spotkaniach z czytelnikami najczęściej odpowiadam na pytania o 'Solidarność', o wolność, o równość, i o braterstwo. Staram się jakoś powiązać ze sobą odpowiedzi na te pytania”

Zwycięzca otrzymał 100 tys. zł oraz statuetkę Nike dłuta Gustawa Zemły.

"Każdy z nas ma jakiś prywatny życiorys, ale kiedy historia zabiera wszystkim wolność, jedynie niektórzy biorą na siebie ryzyko życia na ubitej ziemi, twarz w twarz z niebotycznie silniejszym wrogiem. A kiedy ci odważni wojownicy po latach, o dziwo, wygrywają, zazdrościmy im, że to ryzyko kiedyś podjęli, i tym sposobem sami przeszli do historii" – skomentował nagrodzoną książkę Tadeusz Nyczek, przewodniczący jury.

Powieść Modzelewskiego pokonała takiej tytuły jak: „ości” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie), „Wiele demonów” Jerzego Pilcha (Wielka Litera), „Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak (W.A.B.) oraz „Niebko” Brygidy Helbig (W.A.B.). Nominowano także tomy wierszy „Nadjeżdża” Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie) i „Jeden” Marcina Świetlickiego (EMG).

 
Copyright © 2020 BIOAK TRZYCIĄŻ. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.

Joomla 1.5 free design by Lonex.

Biblioteka w sieci

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama